Çalışma İsteğinin Gitmesi

Bir çok üniversite adayının başına gelen bir durumdur bu “çalışma isteğinin gitmesi” ancak sizler için vereceğim birkaç tüyo ile kendinizi gaza getirecek ve ders çalışmaya başlayacaksınız. Bunları kendim deneyerek buldum ve bir çoğumuz bildiği ancak uygulamadığı şeylerdir.

 

 Kendinize Güvenin

Kendine güven bu çalışmanın en başında geliyor. İnsan başaracağına inanmaz ise asla onun için bir şeyler çabalamaz. Bu yüzden kendinize her zaman güvenin ve başaracağınıza inanın.

Ders Saatlerini Bölün

Başlıkta söylediğimden bir şey anlamadı iseniz problem yok örnek vererek açıklayayım; Mesela günde 3 saat aralıksız ders çalışıyorsunuz bunu aralara bölün mesela 3 saati aynı anda değilde 1 saat çalışın sonra bir mola 2 saat sonra 1,5 saat daha ettimi size 2.5 saat sonra mola verin ve mola sonrası son yarım saatte o gün çalıştığınız konuları tekrar edin.

Yapabildiğiniz Yerlerinize Öncelik Verin

Genelde öğrencilerin yaptığı hata yapamadığı konulara öncelik vermesi. Normal zamanda bu hareket çok doğru ancak bu sıkıntılı döneminizde yapabildiğiniz sorulara öncelik verin yaptığınız soruları görürseniz kendinize olan özgüveniniz artar ve ders çalışmaya devam edersiniz.

Kendinizi Hayal Edin

İleride olmak istediğiniz yerde hayal edin. Mesela Boğaziçi Üniversitesi ‘nde bir bölümde olduğunuzu hayal edin . Veyahut bir avukat olduğunuzu hayal edin .

 

Bu verdiğim tüyolarda size yaramıyor ise ileri ki zamanlarda daha fazla bilgi gireceğim. Onuda deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir