Çalışma Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Çalışma takvimi hazırlamak çok kolay aslında ancak işin zor kısmı bu hazırladığınız takvime uymak. Bir çoğunuz bu takvimi hazırlayacak belki 2 belki 3 hafta sonra takvim aksamaya başlayacak. Nereden biliyorsun derseniz aynı sorunla bende karşılaştım. Bir iki hafta programa uyduktan sonra bir kaç gün aksaklıklar oldu ve akabinde komple programa uymamaya başlamıştım. Bu nedenle sizlere başta uyarıyım “Takvime UY!”

 

Her insanın bir hayatı ve bu hayatında belirli plansızlıkları var. Bu plansızlığı yok etmek için bir takvim oluşturalım ve bu plana uyalım.  Öncelikle yaptığımız hata hayatımızı çalışma takvimine göre belirliyoruz bu bir hatadır. Peki nasıl yapacağız derseniz. Planınızı hayatınıza göre belirlemelisiniz. Mesela meslek lisesi, anadolu lisesi,sağlık meslek lisesi vb.  öğrencisisiniz ve hayatınızı zindana çeviren bir STAJ(!) var. Bu stajı kölelik olarak da görsek inanın üniversitede çok hayatınıza yarıyor. Stajınız diyelim ki 5 ‘de bitiyor, eve 1 saatte geldiğinizi varsayar isek   çalışmaya başlama saatimiz 8.00 olmalı. Neden 1 saat atladın dersen kafanızı dinlendirmek için. Daha sonra çalışmaya yapabileceğimiz konulardan başlamalıyız ki pes  etmeyelim. 1 saat boyunca konulara baktıktan sonra konu ile ilgili test çözüp ne kadar anladığınızı test etmelisiniz.  Bunu test ettikten sonra bir sonraki konu önceki konuya göre biraz daha zor olsun. Her ders için bunu uygulayın. Yapabileceğinizi göreceksiniz emin olun ve kendinize güvenin. Kendine güven  bu işin anahtarı gibi bir şeydir, gerçi hayatında kendine güvenen insanlar her zaman bir şeyler başarmıştır. Konumuza dönecek olursak eğer takvimi örnek verdiğim gibi kendi hayatınıza göre belirleyin okul,dershane ve staj olabilir bunlar bitiminde 1 2 saatlik dinlenmelerden sonra hemen başlayabilirsiniz.

 

Unutmadan kendinize de vakit ayırın mesela hafta sonu bir gün, Pazar veya Cumartesi olabilir. Bu günü tatil ilan edin ve kendinize ve arkadaşlarınıza vakit ayırın. Böylelikle mutlu olacaksınız 🙂 Robota bağlamazsınız böylelikle ve sosyallikten kopmazsınız. Unutma “Başarı Yalnız Kazanılır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir