Ders Çalışamıyorum Ne Yapmalıyım

Mustafa Fatih Dündar – Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi

önce ne yapmalıyıma değil ne yapmamalıyıma bakalım.Sonra yapılması gerekenlere geleceğiz.nedeni ise insan önce hatalarını bilmeli sonra doğruları yapabilmelidir. evvela yasaklardan kaçınacaksın sonra lüzumlu olanları yapacaksın.Yasak dendiğinde gözünüz korkmasın basit lakin ciddi bir kaç noktaya değineceğim 🙂

1)Ertelemeyin

En basit psikolojik kaçış yöntemi ertelemektir. Beynimiz bir derdi çözmekten kaçak için bizi ertelemeye iter. aslında bu beynimiz değil , içimizdeki tembellik duygusudur.Hayır tembel değilsiniz , içinizde sizi tembelliğe iten bir duygu mevcut.Onu kırmalısınız ve zamanında planladığınız şekilde yapmalısınız.Bunun için programlar hazırlayabilirsiniz:

2)Ertelemek için neden: Bahaneler

Ertelemek için sebep üretmek yani bahaneler bulmak yerine derhal işe koyulmaya başlayın. Bahaneler bularak kendinizi kandırmanıza gerek bulunmaz. Yukarıdaki yazımızı okuyarak program hazırladıysanız bahanelere de kapılmadan programa uymaya bakın.

3)Uyku düzensizliği

Bunun için uzunca tavsiyeler yazmak yerine size sitemizdeki rehberlik ve tavsiye yazılarından ikisini tavsiye edeceğim :

4)olumsuz cümle ve Kelimeler den Kaçının

Negatif olmamalıyız. olumsuz muhteviyatlı tümce ve kelimelerden kaçınmalıyız. Nasıl yani derseniz örnek olarak sinirlenme yerine sakin ol demeleyiz sebebi ise insan beyni menfi ekinden ziyade kelimenin kökünü alr sinirlen-mt. kelimesinden sinirlen kısmını alır ve bilinçaltına işler.ancak biz sakin ol dersek hiç bir sotrun olmamakta. istenilen neticeye ulaşmış oluruz.Bu sadece bir örnekti.Siz de bunu ders çalışma hayatınızda uygulayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar şimdi neler yapmamız gerektiğine bir bakalım.Yukarıdaki önlemleri aldıktan sonra ders çalışma için yapılması gereken noktalara gelelim:

1)Kendini Bil

Kendini keşfetmelisiniz. Biz kendimizi bilirsek neler yapabileceğimizi de biliriz. insan önce nelr yapabileceğini bilmeli sonra o bilgisini uygulamaya dökmelidir. Neler yapacağını, ne kadar yapabileceğini bilmelisinin. Kendi gücünü bildikten sonra seni kimse durduramaz. Kendin dahi durduramazsın.

2)Sıralamaya bak,Puan önemli değil

üniversiteye yerleşirken puan hesaplarının öneminden ziyade sıralamaya göre yerleşiyorsunuz.Yani şu puanı yapacağım hedefi yerine şu sıralamayı yapacağım hedefi her zaman daha iyidir.
3)Başaracağım demelisin

Başaracağım demek sizi motive edecek ve beyninize müspet uyarılar gönderecektir.Yani başarmayı beyninize kodlamış olursunuz.Pozitif cümleler ve kelimeler kullanırsanız bilinçaltınızda pozitif olur. Bu da sizi olumlu yönde etkiler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir