Ek Puan Kalktı mı?

Bu sıralar en çok duyduğumuz soru “Meslek lisesiyim ek puan kalktı mı? Ek puan gelecek mi?” Bizde öğrencilerimize cevap vermek için bu makaleyi yayınlayalım dedik.

Aslında her sene değişen bir eğitim sistemimiz var her sene sil baştan farklı metotlar uyguluyorlar. “Ya Tutarsa” mantığı ile ilerleyen bir sistemimiz var sistemin hızına yetişmeniz için sizler için varız.  Meslek Liselerinin ek puanları kalktı kalkacak derken aslında diploma puanlarından gelen ek puanın değil okuduğu meslek bölümlerinden gelen +30 puan var sistem onun önüne geçmek için bunu kaldıracağız dedi. Ancak bir çok kuruluş ek puan kalkacak, ek puan kalkacak şeklinde yorumlar yaptığı için öğrenciler arasında bir kafa karışıklılığı oluştu.

Önceden meslek liselerinin avantajı olan bu puan sistemine değinecek olursak eğer, Mesela bir meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri bölümü okuyorsunuz ve güzelde bir puan yaptınız. Üniversiteye gireceğiniz zaman diploma puanınız +70 puana kadar veriyor bunu hepiniz biliyorsunuz. İşte iş burada başlıyor eğer meslek lisesi iseniz ve üniversitede bölümünüze bağlı bir bölüm yazarsanız yani verdiğimiz örnekten gidecek olursak Bilişim Teknolojileri okuyan birisi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Programcılığı Bölümü  vb. bölümlere giderse eğer +30 puana kadar bir ek puan alıyordu. İşte Yüksek Öğrenim Kurumu bunun haksızlık olduğu kararına vardı ve bu ek puanı kaldırdı. Durum bundan ibaret gençler… (2012’den öncekilere var sonrakilere yok)

Artı olarak kılavuz sürekli değişiyor belki kalkmadan devam eder. İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir