Etkili Çalışma Yöntemleri

Eğer sınava hazırlanmakta olan bir öğrenci yada okul derslerinde başarılı olmak isteyen bir öğrenciyseniz etkili çalışma bir kez daha mühim duruma geliyor. Gerçekten etkili çalışmanın sırrı sürekli çok çalışmak değildir, önemli olan akıllıca ve düzenli çalışmaktır! Sizi başarıya götürecek olan budur. Böyle bir çalışmayı yakalayabilmeniz için de bazı rutinler kazanmanız gerekiyor.

Ders çalışmaya nasıl baktığınız her şeyi değiştirir:
çoğu öğrenci sırf yüksek notlar, yüksek netler yapmak için çalışır. Eğlenceli olduğu için ya da diğer bir ifadeyle çalışmayı sevdiği için dersi başına oturanlar azdır. lakin araştırmalar gösteriyor ki çalışmaya nasıl baktığınız nasıl çalıştığınız kadar mühim!

Doğru bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. “ne için çalışıyorum?”” sorusuna verebilecek güzel bir cevabınız olmalı.

”Haliyle uzun süre kendinizi bu konuda zorlayamazsınız. eğer kafanızda o günkü futbol maçının sonucu varsa ders çalışmak için odaklanmanız kolay olmayacaktır. önce zihninizi meşgul eden fikirlerden kurtulup sonra ders çalışmaya başlamanız edinmeniz gereken en değerli alışkanlıklardan bir tanesi.

Doğru bakış açısı için uygulayabileceğiniz yollar:

Pozitif düşünmeye gayret edin. Kendi kabiliyetlerinizi ve iyi olduğunuz alanları düşünün. Böylece pozitif bir enerjiyle çalışmaya başlayabileceksiniz.

Karamsar olmayın. “Eyvah, bittim ben. Sınava da çok fazla az kaldı, hiç bir şey yetişmeyecek” değil de “Evet, geç kalmış olabilirim ancakk bu hiç bir şeyin sonu değil. Sınavda çıkacak mühim yerlerden başlarsam daha verimli çalışabilirim” daha iyi netice getirecektir.
Kendinizle ilgili önyargılı olmayın. “Ben hiçbir zaman hiç bir şeyi yapamam beceremem olmaz” gibi cümlelerden kaçının.
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. sebebiyse siz kendinizle yarışıyorsunuz. eğer kendi kabiliyetlerinizi en iyi şekilde kullanabilirseniz başarı da derhal yanınızda olacaktır.

 Yanınıza her şeyi aldığınızdan emin olun:
çalışmaya başlamadan ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza alın ve bu durumu bir alışkanlık durumuna getirin.

çok sayıda talebe çalışmaya başlar ve 5-10 dakika sonra yanına alması gereken bir eşyayı unuttuğunu fark eder. O eşyayı almaya gider ve çalışması kesilir. tekrar odaklanması için geçen süreyle birlikte verimini kaybetmiş olur.

Siz böyle olmayın ve kalem, kağıt, silgi bunun gibi ihtiyacınız olan çalışma malzemelerinin yanınızda olduğunu kontrol etmeden çalışmaya başlamayın.

bununla beraber ihtiyacınız olmayanları da yanınıza almadığınızdan emin olun. örnek olarak, telefonunuz sizin için olmazsa olmamakta bir çalışma aracı değilse (ekseriyetle vazgeçilebilir) çalışırken yanınızda bulunmasın ve dikkatinizi dağıtmasın.

 Mola vermeye alışın:
Hiç mola vermeden 4 saat çalışmak çoğu insan için gerçek dışı ve sıkıcı olabilmektedir. Bunun yerine düzenli aralıklarla mola vermek hem zihniniz hem de bedeniniz için faydalı olacaktır. Bunun için sizlere mola vererek çalışma yöntemlerini paylaşacağım.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir