LYS-1’de Başarı İçin Taktiktikler

Bu seneki sınav sonuçları LYS’yii geçen yıllara göre biraz daha mühim kıldı. Onun için bütün arkadaşlarımızın bu son viraja çok aşırı dikkat etmesi gerekiyor.

MATEMATiK –GOMETRi
Bu seneki YGS sonuçları LYS ‘yi geçen yıllara göre biraz daha mühim kıldı. özellikle geçen seneki netlere göre başarı sıraları tam bir sürpriz oldu. Onun için bütün arkadaşlarımızın bu Son Viraja çok fazla dikkat etmesi gerekiyor.
Onun için sizlere Matematik, Fen, Edebiyat, Sosyal Testleri için son ayları kapsayacak olan ‘’LYS Son dönemeç Taktiklerini ‘’ paylaşıyoruz.
Bugün ilk olarak Matematik –Geometri yazımız mevcut, ileriki günlerde de öteki dersler.
Bizleri takip etmeye devam edin.

LYS Matematik;
Sınava yaklaşık 2 ay kala öğrenci arkadaşların yapması gerekenlerin başında konuların esas kurallarına odaklanması gelmektedir. LYS soruları bilgiye dayanan sorulardır.
Soru tiplernii bilinince soru çözebilmeniz artacaktır. Konu anlatım kitaplarından kurallara odaklanıp örnek soru çözümlerini anlamaya çalışmak ve bu örneklerden öğrenilen teferruatları yeni bakılan sorularda kullanmaya çalışılmalıdır.
talebe arkadaşlarımıza çalışma tavsiyem ise şöyle olacak. Konuların esas kavramlarını ve temel soru tiplerinin nasıl çözüldüklerini iyi öğrenmeleri ve çok fazla uç sorularla uğraşmamaları gerekir.
Matematik sorularına çalışma konusunda rehberleri ÖSYM’nin geçmiş zamanlarda sorduğu sorular olmalıdır. Uç noktada sorulan sayısı 50 soruda 5 soruyu geçmemektedir.
Bu halde esas nitelikteki bilgilere odaklanmanız daha doğru olacaktır.
Soru dağılımlarına bakarak çok soru çıkan;
trigonometri (3- 4 soru),

karmaşık sayılar (üç soru),

logaritma (2 soru),

Matris determinant (3 soru),

limit (3 soru), integral (5 soru) ve tabi ki türev bu gibi toplamda 24 soru gelen bir alanda yapabileceğinin en çoğunu yapacak şekilde çalışmalıdırlar.
Bununla beraber unutulmamalıdır ki LYS’de YGS konularından da 13 civarında soru gelecektir. Zaten YGS’de yapabilen rakipleriniz o soruları sular seller gibi hızlı bir şekilde yapacaktır.
Kendilerinin yapacağı tecrübe sınavları da öğrenme açısından mühimdir. öSYM’nin 2010 dan 2015 yılına kadar yaptığı sınavlarını ise kendilerine bir deneme sınavı şeklinde uygulayarak gerçek sorulardaki performanslarını ve eksiklerini görebilir ve bu eksikler üzerine eğilerek netlerini artırabilirler.
YGS konularından üslü sayılar, köklü sayılar ve çarpanlara ayırma konularına kesinlikle bakmaları gerekebilir.
Maalesef YGS’den sonra öğrenciler yorulmak ve sınavın sonucunun psikolojik etkisi ile sınavı bırakmaktadırlar.
Hâlbuki YGS’nin sonuca etkisi yüzde 40’tır, yüzde 60’lık bölüm olan LYS geridedir ve tercih yapacağımız kesim LYS’dir.

LYS Geometri;
YGS geometriye oranla daha çok formül ağırlıklı olacaktır. bilhassa YGS den sonra anlatılan konuların (çember analitiği, Konikler,uzayda vektör-doğru ve düzlemin analitik incelenmesi bunun gibi konular) formüllerini bilmek soruyu çözmek için yeterlidir.

Geçmiş zamanlarda sorulan (bilhassa son 5 yıl sorularının ) soru kalıpları iyice anlaşılmalıdır.
YGS öncesi konular için ise çok fazla soru çözmek gereklidir. çünkü o konularda konuya iyi hakim olmak soru çözmek için yeterli değildir.Soru kalıplarını da iyi bilmek gereklidir.

6 thoughts on “LYS-1’de Başarı İçin Taktiktikler

 • 31 Mayıs 2016 at 10:48
  Permalink

  Çalışıyorum ama eksik yerlerim var ne yapacağım bilmiğyorum

  Reply
  • 1 Haziran 2016 at 23:19
   Permalink

   Eksiklerine yoğunlaş

   Reply
 • 30 Mayıs 2016 at 12:49
  Permalink

  Ygs ye cok calistim ama sonu.husran.oldu ve lys.yi tamamen biraktim ygs hevesimi.cok kirdi ve cok az kaldi napicam bilmiyorum

  Reply
  • 30 Mayıs 2016 at 17:19
   Permalink

   Bence çabala sonuna kadar 🙂 Hüsrana uğramaktan iyidir, çalıştım yapamadım dersin

   Reply
 • 1 Mayıs 2016 at 12:10
  Permalink

  Matematik tamamda geometri bir yapamıyorum :S az zaman kaldı napacağım bilmiyorm

  Reply
  • 1 Mayıs 2016 at 23:09
   Permalink

   Çabala her zaman başarırsın 🙂

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir