LYS’de Hepsine Girmek Avantaj mı ?

LYS hesaplanabilmesi için en az iki sınava girmeniz gerekiyor. lakin tercih döneminde seçeneklerinizin artmasını istiyorsanız sınavların hepsine başvuru yapın.

LYS’lerin sonuçları ile yükseköğretim kurumlarının dört ve ya üstündeki lisans programlarını seçme hakkına sahip olacaksınız. ama her başvuruda bulunduğu bunun gibi adayların girecekleri LYS’leri belirlerken ve müracaat gerçekleştirirken yaptığı hatalar mevcut halbuki yapacağınız müracaat gireceğiniz sınavları belirleyecek ve bu girdiğimiz sınavlarında etkisi olacak.

Bu yazı dizisinde LYS başvurularınızı yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağız.

LYS sonuçları, yök kurumlarının 4 yıllık ve üzerinde lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak. Haziran ayında yapılacak sınavlar için 5 ayrı celse halinde gerçekleştirilecek. Adaylar bu sınavlara, istediği bölümlerde okumak istiyorlarsa bu bölümlerin istediği puanları dikkate alarak başvuru yapacak.

Adayların LYS’lerin tüm oturumlarına katılma zorunlulukları yok. lakin bir adayın puanının hesaplanabilmesi için en az 2 sınava girmesi şartı mevcut. sebebiyse öSYM, 2013 de puan hesaplamalarında değişikliğe gidildiği için bundan böyle LYS’de tek oturuma eklenen adayların puanları hesaplanmıyor. Bu sebepten dolayı dolayı de adayların puanlarının hesaplanabilmesi için en az 2 sınava girmesi gerekiyor.

“2 sınav kuralı” yalnızca lisanss puanları ile tercih yapıcak adayları bağlamıyor. Bu adayların sonucları hesaplanırken, YGS’den sonra LYS-5 girmeleri yeterli olacak.

Seçenek Puanınız Olsun 

ama size tavsiyemiz şayet yabancı dil konusu için da yeterli eğitim aldığınızı düşünüyorsanız her zaman 5 sınava da müracaat yapmanız olacak. Yıllardır öğrencilere anlattığımız “tüm sınavlara başvurun” önerisi, bundan sonra öSYM duyurularında da adaylara tavsiye edilmekte. Daha ayrıcalıklı puan türlerinde puanınızın hesaplanabilmesi için bu sınavların tümüne girebilirsiniz. Nasıl tüm sınavlara girme zorunluluğu bulunmamakta ise, bütün sınavlara girmenizin önünde de bir kısıtlama bulunmuyor. Adaylar isterlerse üç isterlerse 5 sınava da girebilir.
Bilgilerinizi Kontrol Edin
Başvurusunu tamamlayan adaylar sınav ücretlerini yatırdıktan sonra başvuruları geçerli olacak. eğer ücret yatırmazsanız işleminiz tamamlanmamış sayılacak ve sınavlara girme hakkınız olmayacak. Zaten adınıza sınav giriş belgesi de düzenlenmeyecek.

Başvurunuzu yaptınız ve ücretinizi yatırdınız fakat bilgilerinizi daima öSYM’nin namzet giriş bilgilerinizi düzenleyen https://ais.osym. gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde kontrol edin ve bunların bir dökümünü alın. Bu belgeyi de yerleştirme işlemine kadar saklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir