Özel Üniversite mi Devlet Üniversitesi mi?

“Vakıf Üniversite mi? Devlet Üniversite mi? ” bu soruyu bir çok kez duyduk ve bizde bu konuya bir açıklık getirmek istedik. Aslında özel ve devlet arasında artık pek bir fark kalmadı hani şu önceden “işe alsam önce devlet üniversitesinden alırım”  diyen kafa var ya, heh hatırladın işte o kafa artık kalmadı. Artık patronlar ve insan kaynakları nerede okuduğuna değil ne bildiğinize bakıyor. Tabiki Boğaziçi, ODTÜ, Koç , Sabancı  Üniversitelerinin ayrıcalığı olur 🙂  Bakın 2 devlet 2 vakıf üniversitesi saydım orada yine…

Dediğim gibi aslında iş sizde bitiyor ama eğer siz yok ben devletle özelin arasındaki farkı merak ediyorum derseniz eğer aşağıda size bir liste hazırladım orada Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi arasındaki avantajları dezavantajları görebilirsiniz.

 

  • HOCALAR

İlk olarak devlet üniversitesinde okuyan arkadaşlarınız var ise şu sözü duymuşsunuzdur; “Hocaları ders dışında bulamıyorum çok muhabbetimiz yok.” Genelleme yapmak gerekirse devlet üniversitelerinin %90’ı böyle ancak her zamana istisnalar mevcuttur. Vakıf üniversitelerine gelecek olursak bir çok öğretim görevlisi , profösör ilk ders odasını ve mail adresini verir ve bana her zaman ulaşabilirsiniz lafını duyacaksınız. Tabiki bu bir çok öğrenciyi mutlu ediyor.

 

  • ÜNİVERSİTE

Teknoloji ve yenilik bakımından vakıf üniversiteleri daha üstün olsa da büyüklük ve kampüs güzelliği açısından bütün devlet üniversiteleri daha büyük ve daha güzeldir. Şehrin en güzel yerlerine konuşlandırılmışlardır. Ancak vakıf üniversiteleri bazen tek bina halinde şehrin kargaşası ile iç içe olabiliyor. (Tabi istisna üniversiteler mevcut)

 

  • SOSYAL ÇEVRE

Devlet üniversitelerinde daha sıkı arkadaşlıklar olabiliyor ancak sıkıntılar çıkabiliyor. Özel üniversitelerde ise yine aynı ancak o düşündüğünüz “zengin bebeler” diye çağırılan insanlar sizi asla ezemez merak etmeyin. Özel üniversitelerde öyle olaylar olmuyor. Korkmanıza gerek yok.

 

  • YABANCI ARKADAŞ

Eğer kültür farkı arıyorsanız özel üniversiteye ya da dışarıdaki üniversitelere gidebilirsiniz. Yurtdışında Eğitim çok daha avantajlı olabilir. Devlet üniversitelerine nazaran özel üniversitelerde daha fazla yabancı olduğundan hem dilinizi geliştirebilirsiniz hemde kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Devlet üniversitelerinde de yabancı öğrenciler mevcut ancak özel üniversitelere göre daha az.

 

  • İMKAN

Eğer bir projeniz varsa bildiğiniz gibi özel üniversitelerin kendi fonu vardır ve devletlere göre özel üniversiteler eğer bir projeniz var ise sizi her zaman destekler çünkü sizin üzerinizden reklam yapacak. Ancak devlet üniversitelerinde ise siz kendiniz bir şeyler başarmak zorunda kalacaksınız.

 

Özetlemek gerekirse devlet ve özel arasında iş dünyasında artık pek fark yok ama eğitim konusunda belli isimler zaten almış yürümüş onun dışında ki üniversiteler ile vakıf üniversitelerin pek farkı yok arkadaşlar.  Ama imkan konusuna gelirsek eğer özel üniversiteler her zaman daha avantajlıdır bana göre. Tabi ki burs alır iseniz her zaman daha avantajlı olursunuz ve kafanız rahat olur. Ayrıca özel üniversitelerin her zaman anlaştığı firmalar olduğu için iş dünyasına atıldığınız zaman sizlere referans olabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir