Üniversite sistemi nasıl olacak?

Bildiğiniz gibi üniversite sınav sistemi olan YGS – LYS kalktı. Peki yerine gelecek yeni sistem nasıl olacak? Kaç sınava girecez? Kaç puan türü olacak? Hepsi sitemizde mevcut.

Bildiğiniz gibi YÖK Başkanı Yekta Saraç dün sınav sisteminde değişikliğe gidileceğini söylemişti. Yeni sistem hakkında pek bilgi verilmese de az da olsa detaylara ulaşabildik. Dershane yönetimlerinden ve haber sitelerinden alınan bilgiler doğrultusunda 2 şekil sistem de karar kılınıyor. Sistemin birinde 1 hafta sonunda 4 sınav olması bekleniyor ve hafta sonunda sınavların tamamı bitmesi bekleniyor. Bu sisteme göre sayısal bölüm okuyan insanlar da Türkçe dersinden sınava girecek ve puanını etkileyecek. Sözel bölümü okuyanlar için ise sıkıntı burda başlıyor. Şuana kadar hiç matematik çalışma gereği duymayan sözelciler artık matematik çalışmak zorunda kalacak çünkü artık tüm puan sistemlerinde temel ders Türkçe – Matematik  alınacak. Buna göre artık sözelci de matematik dersinden sınava girmek zorunda olacak.
Bir diğer konuşulan sistem ise tek sınav sistemi. Eskiden kullanılan ÖSS sistemine benzer bir sistem olacak. Bu sistem de tek sınav olacak sayısal bölümü okuyanlar için ağırlık olarak matematik fen alınsa da türkçe de büyük önem arz edecek. Puanına türkçenin de etkisi çok olacak. Tam zıt bölüm olan sözeli de düşünürsek onun için de matematik  dersinin önemi olacak. Yani kısaca iki sistem de gelse Türkçe – Matematik dersi artık her bölüm için önemli oldu. O yüzden öğrencilerin sayısalcıların türkçeye , sözelcilerin de matematiğe çalışmasını öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir