Yeni Medya Bölümü Nedir? Ne İş Yapar

Yeni Medya Bölümü Türkiye’de pek çok üniversitede iletişim fakültesinde verilen bölümdür. Birinci ve ikinci sınıfta iletişim fakültesiyle ortak dersleri açıp daha sonra üçüncü sınıfta farklı dersler alınmaya başlanıyor.

Bölümün normal medya ile pek farkı yok ancak fark olarak yeni nesille birlikte büyüyen sosyal medyayı nasıl kullanacağını nasıl aktif olarak yönetebileceklerini daha etkin kullanmayı esas alan bölümdür. İletişim fakültesinden mezun olan birisiyle genelde aynı yerlerde iş imkanı sunuyor. Kısacası Yeni Medya bölümü genişleyen mobil ve internet sektörüne aktif eleman yetiştirmek için sektörün ihtiyaçları doğrultusunda açılmış bir bölümdür.

 Çalışma Alanları

Bölümden mezun olanlar ,nternet ve mobil ağlardan giderek daha etkin biçimde faydalanmak durumunda olan bütün özel ve kamu idarelerinde iletişim uzmanı olarak çalışabilirler.

  • Yayıncılık girişimlerini ve faaliyetlerini mobil ve internet ortamına taşıyan(Şuan tüm kurumlar böyle)  Radyo ve Televizyon kurumlarında yeni medya muhabirliği,editörlüğü ve yapımcılığı yapabilir.
  • Kamu ve özel sektör kuruluşlarının sosyal medya yöneticiliği
  • Kişilerin ve kuruluşlarının pazarlarını mobil ve internet sektörüne taşıyarak İnternet ve mobil iş yöneticiliği, İnternet ve mobil pazarlama yöneticiliği veya girişimciliği yapabiliyorlar.
  • Yeni Medya mezunu bireysel, toplumsal, ekonomik, kültürel, siyasal, hukuksal ve etik etkilerini akademik ya da ticari yerlerde araştırmacı olarak çalışabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir