YGS – LYS kalkıyor mu?

Son zamanlarda herkesin merak ettiği konu olan “YGS-LYS kalkıyor mu?” sorusuna ünihocam olarak değindik.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teog kalkmalı sözünün ardından kalkan teog sistemi akıllara YGS-LYS kalkacak mı sorusunu getirdi. Bunu bizim dışımızda gazeteciler de merak etmiş olacak ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika gezisinde kendilerine iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ” O konuda da çalışmalar devam ediyor.” açıklamasında bulundu.
Tüm ülkede gündem sınavın kalkacağı yönünde olsa da, birinci ağızdan sınavın kalkmayacağı açıklandı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ” Anadolu’nun herhangi bir yerinden gelen imkânları sınırlı bir çocuk, bu merkezi sistemle Türkiye’nin en başarılı üniversitelerine girebiliyor. Demek ki adil bir düzenek. Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek. Giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sisteme yönelik bir hazırlığımız var” dedi.
Bu açıklamalar ile birlikte şuan için YGS – LYS sınavlarının kalkması söz konusu gözükmüyor. Ancak açıklamaları detaylı okuduğumuz da sistemde değişiklikler olacağı söz konusu. Geçen sene gündeme gelen YGS sınavının 3 kere yapılması ve aralarından en yüksek puanlının sayılması gibi bir model de alternatif olabilir. Her yıl en az 2 milyon kişinin girdiği sınavı kaldırmanın pek de güzel olacağı düşünülemez. 2018 de YGS – LYS girecekler ise hiç bunlara kafa yormayıp sınavına çalışmaya devam etsin çünkü sınav sistemi kalksa bile 2018 için kalkması düşünülmüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir