YGS & LYS Nasıl Hazırlanmalıyım ?

Bir çoğumuzun üniversite hayalleri vardır elbet ve bunun için YGS ve LYS sınavına girmemiz ve bu sınavdan oldukça iyi bir puan almak zorundayız. Bu sınava çalışmaya genelde 11.Sınıfta(Lise3) başlanır yaklaşık bir bir buçuk senemiz bu sınavla birlikte kabus gibi olur ancak sonucunu düşününce oldukça mutlu oluruz. Bu sınava çalışmaya başlayacaksınız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz, bunun için sizlere bu yazımda bununla ilgili bir kaç ipucu söyleyeceğim gerisi sizde biter!

 

Başlangıç

İlk olarak başlamanız gereken yer,kendinizdir. Nasıl kendimiz diye soracaksınız elbette bunun cevabı ise çok basit, kendinize sormanız gereken iki soruyla; “Ben neyi iyi biliyorum? Ben neyi kötü biliyorum veya hiç bilmiyorum? ” bu iki soruyu sorduktan sonra önünüze bir kağıt kalem  çıkartın ve YGS konularını yazın. Kağıda  bu konuları verdikten sonra hangilerini biliyorsanız hemen yanına bir “tik” işareti atın. Aman ha eğer tam bilmiyor iseniz sakın tik koymayın ve aman kolay bu buna bakmama gerek bile yok dediğiniz konular olacak. Sakın bu konuları es geçmeyin bir çok kişi bunu yaptığı için sınavlarda afalladı ve sınav cevapları açıklandıktan sonra “oha ya bu kadar basitmiş bu soru” diye hayıflandı. Sizde böyle hayıflanmak istemiyor iseniz %99 bildiğiniz konular hariç diğer konulara o dediğim yöntemi uygulamayın.

 

Daha sonra o çıkarttığınız listede bilmediğiniz konuları bir sıraya koymalısınız. İsterseniz zordan kolaya doğru veya kolaydan zor kısma doğru yapabilirsiniz kararı size bırakıyorum burada. YGS & LYS  (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı & Lisans Yerleştirme Sınavı) sürecinde en önemli şey zamanı doğru kullanmaktır. Bu nedenle kendinize uygun bir plan hazırlayın artık tatillerde gezmek yok… Biliyorum sizler için zor ama sizlere şunu hatırlatayım. “Eğer zamanında Türk askeri cephede savaşmayıp gezse idi şuanda böyle bir ülkeye sahip olamayacaktık. Bu güzel ülke için bir şeyler yapmak istiyor isek çok çalışmalıyız.” Konumuzla alakasını hala anlamıyor isen bu kadar yazıyı boşa okudun. Her neyse konumuza dönelim.  Kendimize bir takvim hazırlamalıyız. Çalışma Takvimi Nasıl Hazırlanır? diye soracak olursanız bunu kendi yaşamınıza göre planlamalısınız (Staj,Okul,Dershane). Eğer hazırladığınız plana uyar iseniz sonuç her zaman başarı olacaktır.

 

Çalışma Süreci

Hazırladığınız takvime uyduğunuzu ve sınav temposuna kendinizi kaptırdığınızı düşünerek yazıma devam ediyorum. Konuları bir bir bitiriyorsunuz ancak yaptığınız bir diğer ise  hata konularınız bittikten sonra tekrar dönüp o konuya bakmamak. Beyin tekrar edilmemesi halinde onu unutmaya çalışır ve yeni bilgilerle doldurur. Bu nedenle bitirdiğiniz eski konular ile ilgili haftada veya 2 haftada bir gününüzü eskiye ayırıp eski konularla ilgili sorular çözmelisiniz. Eğer bu dediğimi yapar iseniz sonuç mükemmel olur. Ve üniversitenin ilk basamağı olan YGS’den heyecansız bir şekilde yüksek puan almayı %90 garantilemiş olursunuz. Unutmayın “Başarı Yalnız Kazanılır.”

 

2 thoughts on “YGS & LYS Nasıl Hazırlanmalıyım ?

 • 30 Nisan 2016 at 00:28
  Permalink

  sneye gireceğim inşallah mimarlık istiyorum kazanırım 🙂

  Reply
 • 21 Nisan 2016 at 02:33
  Permalink

  Diğer sitelerde gerçekten gereksiz ve az bilgi var. Siz yaşamış gibi anlatıyorsunuz gerçekten teşekkür ederim 🙂

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir