Yıllara Göre LYS Başvuru Sayısı

LYS başvuruları incelendiğinde ise en çok müracaatın Matematik Sınavı’na (LYS-1) bulunduğu görülüyor. Geçen sene LYS- 1’e başvuran namzet sayısı 779.281 olmuştu.

Bu sene YGS sorularının kolay olması ve iki iptal soru yüzünden geçen yıla göre sınavlara katılmak için puan barajını aşanların sayısı 1 milyon 600 bin 49 oldu.

LYS’na , YGS’den 180 ve üstünde puan piyasa adayların başvuru hakları bulunuyor. YGS’nda herhangi bir puan türünde puanınızın 180 ve üzerinde olması LYS’lerin isterseniz tümüne başvuru yapmanıza yeterli. oldukça çok namzet tek bir puan türünde 180’i aştıklarında LYS’lere başvuru hakkı olup olmadığını soruyor.

YGS’de her adayın YGS- 1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-altı olmak üzere 6 farklı puan şekli hesaplandı. işte bu puan türlerinden herhangi birinde 180 puanı aştıysanız LYS’lere girebilirsiniz. 6 farklı sınavdan barajı aşmanız gerekmiyor. birisi dahi sizin bütün sınavlara girmenizin alternatifini açıyor.

1.6 MiLYON aday YARışA KATıLıYOR

Bu sene YGS’de herhangi bir puan türünde 180 ve üzerinde puan sektör adayların sayısı 1.600.049 oldu. Geçen yıl ise LYS’lere katılma hakkı ele geçiren aday sayısı 1 milyon 369 bin 147 olmuştu. Geçen seneye göre katılım 230 bin 902 kişi arttığı görülüyor. Yani bu yıl LYS’de adayların rakip sayıları artmış oldu. Fakat sınavı kazanmış olup sınava katılmayanları unutmamak lazım. Örneğin geçen yıl 415 bin aday müracaat yapmadı. Adayların sınavlara katılmaktan vazgecme nedenlerinden biri puanı az bulmaktan geliyor. Puanını düşük bulan adaylar istemedikleri bölümlere yerleşebilecekleri gerekçesiyle sınavlara girmekten vazgeçip şanslarını bir sonraki yıl denemeyi tercih edebiliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir